Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego – Marta Bogacka

20,00

Wydawnictwo Demart, 2019 r.

Oprawa twarda

Availability: 1 w magazynie

“Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego” to nieznana biografia Tadeusza Pietrzykowskiego: pięściarza, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Poznaj niezwykłą historię człowieka, który nigdy nie dał za wygraną.

Sport nie jest dziedziną, która jako pierwsza przychodzi człowiekowi do głowy, gdy myśli o obozach koncentracyjnych. A jednak w piekle Auschwitz znalazło się miejsce także na sport, w tym również boks. Taką nieco zapomnianą w dzisiejszych czasach historię opowiada Marta Bogacka w książce “Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego”.

Większość ludzi, słysząc słowa “boks” i “Pietrzykowski”, automatycznie pomyśli o Zbigniewie Pietrzykowskim – czterokrotnym mistrzu Europy, medaliście Igrzysk Olimpijskich, wybranym w 2003 roku najlepszym polskim bokserem w historii. Ale książka Marty Bogackiej opowiada o Tadeuszu Pietrzykowskim, dziś znacznie mniej znanym bokserskim mistrzu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Popularny “Teddy” przed wojną trenował boks m.in. pod wodzą legendarnego Feliksa “Papy” Stamma, a do Auschwitz trafił z pierwszym transportem więźniów; został aresztowany przez Niemców podczas próby przebicia się do Francji, gdzie chciał wstąpić do polskich formacji zbrojnych. Jako więzień oznaczony numerem 77 stał się niekwestionowanym mistrzem obozu w boksie, zyskując uznanie nawet wśród niemieckich oprawców.

Pietrzykowski walczył zwykle o jedzenie. Za pierwszą walkę z nowym obozowym kapo, byłym mistrzem Niemiec, otrzymał pół bochenka chleba. Nawet wyczerpany głodem wielokrotnie pokonywał znacznie silniejszych fizycznie rywali. Później trafił do obozu Neuengamme, gdzie także brał udział w walkach bokserskich. Marta Bogacka przypomina sylwetkę człowieka, który swoimi zwycięstwami dodawał współwięźniom otuchy, bijąc regularnie również niemieckich strażników i, jak pisał o nim Tadeusz Borowski: “biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu”.


O autorce

Autorką jest Marta Bogacka, dla której jest to debiut literacki. Książka “Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego” jest opowieścią o harcie ducha niezwykłego człowieka, którego nie złamały nieludzkie warunki, poniżanie przez obozowych strażników i obecne w każdej chwili zagrożenie śmiercią. Człowieka, który w najtrudniejszych do wyobrażenia warunkach zachował godność i siłę woli, dając sobie oraz innym osadzonym nadzieję na przetrwanie.

  • Wydawnictwo Demart
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2019
  • Ilość stron: 232

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego – Marta Bogacka”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć co nowego w Stowarzyszeniu Latarnia?
Zapisz się na nasz newsletter, a będziesz zawsze na bieżąco z wykładami, warsztatami, kursami i innymi ciekawymi propozycjami!
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Szanujemy Twoją prywatność. Twoje dane sa u nas bezpieczne.
Nie zwlekaj! Zapisz się juz dziś!
×
×
WordPress Popup Plugin