Skrzydła nad Polską – Kenneth Malcolm Murray

20,00

Wydawnictwo Ośrodek Karta, 2020 rok

Oprawa twarda

Availability: 1 w magazynie

“Skrzydła nad Polską” jest fascynującą opowieścią o honorze, odwadze i walce za wspólną sprawę.

Wojna polsko-bolszewicka była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy XX wieku. Dopiero co odrodzony, jeszcze osłabiony kraj stawił czoło czerwonej fali bolszewizmu, ostatecznie hamując ekspansję komunizmu na zachód. Warto poznać mniej oczywiste fakty z tej krwawej wojny, w której Polakom udało się obronić swoją ojczyznę, o której wolność walczyli przez 123 lata.

“Skrzydła nad Polską” to opowieść o losach bojowych 7 Eskadry Myśliwskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej – znajdzie się relacja z wyprawy na Kijów, starcia z konną armią Budionnego oraz pole bitwy pod Lwowem. W Eskadrze służyło 21 amerykanów, którzy zgłosili się do walk jako ochotnicy- jak sami mówili, w podzięce za Kościuszkę i Puławskiego, którzy odegrali rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Historia oddziału została spisana na podstawie niezwykłego świadectwa jednego z jej członków – Amerykanina Kennetha Malcolma Murraya. Powieść została opublikowana w 1932 roku, jednak dopiero w 2020 pojawiła się w polskim przekładzie.

“Skrzydła nad Polską” to niezwykłe świadectwo człowieka, która brał udział w walkach, czuł narastające emocje przed zbrojnym starciem i każdego dnia najzwyczajniej obawiał się o swoje życie. Amerykanin ma całkiem inną perspektywę walki niż strony tego konfliktu, ponieważ można go nazwać człowiekiem z zewnątrz. Jest w stanie spojrzeć na wojnę ze świeżej perspektywy i opowiedzieć się po stronie mającej słuszność.

Spisanie relacji pozwoliło zachować ją dla przyszłych pokoleń, przez co będzie nieocenionym świadectwem historycznym i rzeczywistą relacją z frontu, która zachowa się w ludzkiej pamięci.


Fragment książki

Polski wywiad przechwycił radiogram od generała Budionnego, skierowany do sztabu głównego w Moskwie, z żądaniem, aby sztab przydzielił mu jednostkę lotniczą oraz prosząc, by oryginalna cena za głowę lub czaszkę żywego lub martwego pilota amerykańskiego została podwojona – do dwudziestu pięciu tysięcy złotych rubli.

– Cholera! – zaśmiał się, jak zawsze niepohamowany Rory. – Jak tak dalej będą podwyższali stawkę, gotów jestem sam sobie odciąć głowę i osobiście im zanieść, aby odebrać nagrodę! […]

Rorison pierwszy natrafił na jeźdźców. […] Kozacy rozpierzchli się, ale rozwścieczony pilot natychmiast pogonił za nimi, upolował każdego członka tej jednostki i wystrzelał wszystkich – jak muchy padali z siodeł. Po czym Rory zawrócił i popędził z powrotem do Koziatyna, aby złożyć tam wstrząsającą wiadomość. Budionny znów koncentrował siły i parł na zachód!

  • Wydawnictwo Ośrodek Karta
  • Seria Poza Seriami
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 300

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Skrzydła nad Polską – Kenneth Malcolm Murray”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć co nowego w Stowarzyszeniu Latarnia?
Zapisz się na nasz newsletter, a będziesz zawsze na bieżąco z wykładami, warsztatami, kursami i innymi ciekawymi propozycjami!
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Szanujemy Twoją prywatność. Twoje dane sa u nas bezpieczne.
Nie zwlekaj! Zapisz się juz dziś!
×
×
WordPress Popup Plugin